Комунальний заклад "Кіровоградський обласний центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді"

  Про проведення туристично-краєзнавчої експедиції «Його величність – Чорний ліс»

19.06.2015
Про проведення експедиції

 

     Фізичне оздоровлення дітей, відвідування унікальних місць рідної Кіровоградщини та інших регіонів України, знайомство з традиціями,культурою, побутом, цікавими людьми, різними куточками нашої Батьківщини, розвиток пізнавальних інтересів, формування національного світогляду – мета туристично-краєзнавчого проекту «Степові перлини рідного краю», очолюваного педагогами Долинського та Олександрійського районів Долинської ЗШ І-ІІІ ступенів № 2 ім. А.С.Макаренка та Добронадіївської ЗШ І-ІІІ ступенів  Стеблиною О.О. та Федоровим В.М.

     Еколого-туристичні походи виховують у школярів такі цінні якості, як почуття дружби і колективізму, привчають до взаємної допомоги і підтримки. Походи розширюють світогляд, закріплюють і поглиблюють знання, здобуті в школі, дають можливість ознайомити учнів з істо­рією Батьківщини, її природними скарбами, народними звичаями, тра­диціями, залучають їх до проведення різноманітних досліджень та спостережень.

      Під час роботи літнього оздоровчого табору з 15 по 19 червня 2015 року учасники міжрегіонального освітнього проекту, учні Долинської ЗШ № 2 та Добронадіївської ЗШ вирушили в чергову туристично-краєзнавчу експедицію «Його величність – Чорний ліс».

     Ця експедиція є логічним продовженням роботи по вивченню лісових масивів України. Вивчення саме листяних лісів Кіровоградщини,  їх особливостей, та народногосподарських функцій, для нас є актуальним, оскільки  дає можливість краще зрозуміти спільні екологічні проблеми, які виникли внаслідок бездумного знищення лісів та майбутні наслідки цього процесу.

     Відтак, одним із завдань нашої подорожі, стало виявлення та опис сучасного стану лісових масивів Кіровоградської області, зокрема Чорного лісу, ознайомлення з діяльністю його лісництв, набуття практичних навичок учасниками експедиції оберігати ліс, примножувати його багатства.

     У ході роботи, учнів було ознайомлено з загальними особливостями Чорного лісу на території Знам’янського району,  відвідано Чорноліський ландшафтний заказник, болото «Чорний ліс», та лісову школу Чорноліського держлісгоспу.

         Під час відвідання лісової школи, дітей було ознайомлено з історичним минулим урочища, з рослинним покривом та тваринним світом Чорного лісу.  Вивчено біографію вчених, які  досліджували, описували, проводили наукову роботу в цьому лісовому масиві, проведено екскурсію в районі лісової школи, показано способи висаджування рослин та догляду за лісовим масивом.

     У ході відвідування унікального сфагнового болота «Чорний ліс»,  що розташоване на самому півдні лісостепової зони, діти познайомилися з  історією його виникнення, його природними особливостями, рідкісними  представниками рослинного покриву та тваринного світу, провели практичні роботи з ентомології, орнітології та дослідження тваринного та рослинного світу прісної водойми.

     За підсумками туристично-краєзнавчої роботи в школі проведено учнівську конференцію "Унікальність урочища – Чорний ліс", на якій діти поділилися своїми враженнями від походу.  

У процесі дослідження учасниками проекту вперше було пройдено  східними частинами лісу, де  досить багато ярів та  балок. Учні набували навичок орієнтуватися в густому лісі,  використовуючи лісові квартали, долати різноманітні перешкоди, проводити наукові спостереження, дослідження. Під час походу їх вчили правильно організовувати свій побут,  готувати їжу, спілкуватися з незнайомими людьми,  вміти товаришувати. Такі туристичні походи сприяють всебічному фізичному розвитку та оздоровленню. У походах школярі загартовуються, стають сильними, спритними, витривалими. Спільна колективна праця, подолання при­родних перешкод,  виробляють у них дисциплінованість, кмітливість ініціативність, вміння орієнтуватися у складних умовах.

     Усім відома істина: пройти кілометр лісом пішки – на годину продовжити життя. А скільки уже пройдено? І скільки ще попереду?!!!

                                                              Керівники проекту

                                                                                        Ольга Стеблина                       

                                                                                        Вадим Федоров